تبلیغات
امین کرمانشاه - مطالب اردیبهشت 1391
شنبه 30 اردیبهشت 1391

جزئیات طرح پیشنهادی 1+5 به ایران

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    نوع مطلب :اخباركشور ،

یکی از مهمترین اخبار امروز مطبوعات جهان در مورد ایران را، خبر سفر قریب الوقوع «یوکیا آمانو»، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران تشکیل می دهد.

جزئیات طرح پیشنهادی 1+5 به ایران

 * در مذاکرات 3 خرداد شش کشور طرف مذاکره ایران پیشنهاد خواهند کرد که سوخت مورد نیاز یک رآکتور کوچک برای مقاصد پزشکی را برای ایران فراهم کرده و همچن ین از وضع تحریم های بیشتر علیه ایران خودداری کنند.

*ایران باید با توقف غنی سازی 20 درصد موافقت کرده و میزان اورانیوم 20 درصدی که پیش از این غنی کرده را نیز از کشور خارج کند. این طرح پیشنهادی همچنین از ایران می خواهد تأسیسات هسته ای «فردو» را تعطیل کند. علاوه بر این، بر اساس این طرح، تحریم های فعلی غرب علیه ایران همچنان بر جای خود باقی خواهد ماند!


ادامه مطلب

چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391

دوداختلاف بین دولت ومجلس چشم مردم رفت

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    

نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی معتقد است، اگرچه در این دوره ارتباط خوبی بین مجلس و دولت وجود نداشت، اما عملکرد قابل قبولی را از مجلس هشتم شاهد بودیم.

خبرگزاری فارس: فلاحت‌پیشه: اگر تعلیق غنی‌سازی در بغداد مطرح شود مذاکرات شکست خواهد خورد

 دکتر حشمت ا... فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه کرمانشاه، در ارزیابی اش از عملکرد مجلس هشتم، با اشاره به ضعفهای ساختاری نظام پارلمانی در ایران، گفت: نمایندگان مجلس در کشور ما شرایط کاملا مستقلی ندارند و نمایندگی تا حد زیادی با فعالیت های شورایی آمیخته شده و ارتباط با دولت  و دخالت در عزل و نصب ها نیز فعالیتهای مجلس را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد.

وی ادامه داد: قانون گذاری نیازمند روحیه ملی است، نه فعالیت های بخشی، ولی از آنجاییکه در کشور ما اعضای مجلس نمایندگان یک شهرستان هستند و فعالیت های آنها ریز و جزیی می شود این امر تا حدودی اجتناب ناپذیر است.

این نماینده مجلس با اشاره به عملکرد مجلس هشتم، اظهار داشت: با توجه به نوع رای اعتمادها و تذکر و سوالاتی که در مجلس هشتم شاهد آن بودیم، فعالیت های نظارتی مجلس هشتم مثبت ارزیابی می شود .

فلاحت پیشه با تاکید بر لزوم بازگشت مجلس به راس امور و جایگاه اصلی خود، یاد آور شد: ضعف های ساختاری مجلس آثار نامطلوبی در روند توسعه کشور دارد که در سالهای اخیر شاهد آن بودیم و نوسانات در تصمیم گیری های مجلس از جمله آنهاست.

وی تصویب قانون هدفمندی یارانه ها و بیمه بیکاران را از جمله اقدامات مثبت مجلس هشتم دانست و افزود: در حوزه سیاست خارجی هم مجلس خط ومشی منطقی را پیش گرفت.

  نماینده اسلام آباد غرب درخصوص روابط دولت و مجلس هشتم هم گفت: در ایران دوران دولت و مجلس رابطه خوبی نداشتند که دود آن به چشم مردم رفت .

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در نظام سیاسی ما حلقه واسطی  که با اقدامات کارشناسانه بین دولت و مجلس تعامل برقرار کند و از به التهاب کشیده شدن اختلافات جلوگیری کند، وجود ندارد.

به گفته این نماینده مجلس اگرچه دولت و خانه ملت هر دو اصولگرا بودند، اما وحدت و یکپارچگی آن دو فقط محدود به زمان انتخابات بود.

فلاحت پیشه در پایان تصریح کرد:لازم است مجلس نهم با دولت تعاملات مناسبی داشته باشد و تیم های کارشناسی شکل گیرد تا در نشستهای تخصصی با دولت وارد عمل شود و از کشیده شدن اختلافات به صحن مجلس و بروز مشکلات جلوگیری کند.


چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391

قابل توجه استاندار کرمانشاه:

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    نوع مطلب :اخباراستان ،

                                        قابل توجه استاندار کرمانشاه:
تندرستی و جان مردم استان کرمانشاه برای مدیران محیط زیست کرمانشاه کاملا بی ارزش استدوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ماه 1391 و ساعت حدود 18 بعد از ظهر. باز هم ریزگرد های عربی! هوای شهر کرمانشاه را به شدت آلوده کرده اند. نقشه های هواشناسی و پیش بینی های انجام شده نشان میدهند که در ساعات آینده و همچنین روز سه شنبه بیست و ششم اردیبهشت ماه 1391، هوای کرمانشاه به شدت ناسالم و آلوده به ریزگردهای عربی! خواهد بود. متولی اعلام وضعیت های سه گانه هشدار، اضطرار و بحران، اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه است ولی به دلیل عدم مدیریت صحیح، طبق معمول ایستگاه های سنجش آلودگی هوا در سطح استان همگی یا خراب و یا غیر قابل استفاده میباشند و کوچکترین واکنشی نیز از سوی مدیران این اداره دیده نمیشود و سلامت، تندرستی وجان مردمان بی پناه مقیم در استان کرمانشاه، همچنان برای متولیان اداره کل حفاظت محیط زیست کرمانشاه کاملا بی ارزش است! این در حالی است که در سایر استانها، ادارات محیط زیست با اعلام به موقع وضعیت های سه گانه فوق به استانداریها و صدا و سیمای مراکز استانها، نسبت به اطلاع رسانی به موقع و حتی تعطیلی ادارات و ... جهت حفاظت از سلامت و جان مردم اقدام میکنند.

امین کرمانشاه:جدیدا بامصوبه دولت قراراست حق بدی آب وهوای کارکنان استان کرمانشاه کم شود.آری مسئولین گرامی اگر این حمله ریزگردها که باعث مرگ تدریجی مردم می شود بدی آب وهوا نیست،پس چیست؟


چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391

ادبیات توطئه، همراه همیشگی احمدی نژاد!

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    نوع مطلب :اخباركشور ،

سال ۸۷:می خواهند دولت را زمین بزنند/سال ۸۸: ستاد ضد دولت تشکیل شده! /سال ۹۰: می‌خواهند با من تسویه حساب کنند/ سال ۹۱: برخی‌ها ...
 

ادبیات توطئه، همراه همیشگی احمدی نژاد!

 
آفتاب: در هفت سال گذشته مسائل مهمی همچون رفع نا‌به سامانی بازار سکه و ارز، تورم، اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و ... 
در کشور با تعریف و تمجیدهای فراوان و مقدمه چینی‌های چندین ماهه‌ای آغاز و همزمان با زمین خوردن این اقدامات و شکست در اجرا،‌‌ همان جمله همیشگی مطرح شد:
«نگذاشتند کار کنیم». 

« نمی‌خواهند کار کنیم، نمی‌گذارند دولت اجرا کند، جوسازی می‌کنند، اتاق فکر علیه دولت راه انداخته‌اند، در کار دولت اخلال ایجاد می‌کنند، چوب لای چرخ دولت می‌گذارند، دست‌هایی پشت پرده است و...» این‌ها تنها نمونه‌هایی از توجیهات چند ساله رییس دولت خطاب به مردم در جریان سفرهای استانی است.

*دولت هیچ‌گاه از اینکه چه کسانی در انجام کارهای دولت مانع تراشی می‌کنند سخنی به میان نیاورد و همواره پرسش اساسی «پس چه شد؟» مردم شهرهای مختلف در مقابل کوتاهی‌های دولت بی پاسخ ماند.

*۲۸ فروردین ۱۳۸۷/ دور دوم سفر استانی به قم(واکنش به گرانی مسکن)

* در سه ماه اخیر ۱۵۰۰ میلیارد تومان پول در اختیار افراد خاصی قرار داده شده است که وارد بازار مسکن شوند. در ادامه‌ روند تحقیقاتی از این موضوع بحث‌های فراوانی وارد شد و برخی عوامل شروع به مقاومت کردند و تا امروز این مقاومت‌ها ادامه دارد، اما بالاخره دوستان ما ایستادند و برخی بانک‌ها هم به استناد یک قانون از ارایه اطلاعات به دولت خودداری می‌کردند تا این‌که گزارش این تحقیقات دیروز (سه‌شنبه) به دست من رسید و در شورای راهبردی ارائه شد و مشاهده کردیم که تحلیل روز اول ما حقیقت داشت.

* متاسفانه برخی از افراد در داخل کشور در جلسات خود می‌گفتند که ما فلانی را زمین خواهیم زد، او هر کار و تلاشی کند ما دو جا را در اختیار داریم یک نفت و دیگری بانک‌ها، شما در نظر بگیرید بنده برای وزارت نفت ۴ نفر را معرفی کردم نفر اول برادر حزب الهی و ضد فساد رامعرفی کردیم که یکباره شب نامه‌هایی منتشر شد و وی را منتسب به مافیا کردند تا نفر دوم و سوم که در ‌‌نهایت ما مجبور شدیم به دلیل اینکه امور کشور به ویژه نفت عقب نماند نفر چهارم رامعرفی کنیم.
 
*۲۰ آبان ۱۳۸۸/ مهمانی مجلس و دولت به میزبانی اهالی بهارستان

پیش از این برخی به دنبال جوسازی علیه دولت با حرف و حدیث‌هایی بودند اما درحال حاضر ستادی برای زمین زدن دولت تشکیل داده‌اند تا دولت را در زمینه اقتصادی زمین بزنند، حتی رئیس ان را هم می‌شناسم.
*۱۳ مهر ۱۳۹۰/ برنامه گفتگوی ویژه شبکه دوم سیما

* چرا برخی می‌خواهند از ملت به خاطر رأیی که داده‌اند انتقام بگیرند؟ به خاطر اینکه هدفمندی خوب اجرا شده هم می‌خواهند از ملت انتقام بگیرند!

* من شش سال است در مورد نظام بانکی حرف می‌زنم اما بسیاری من را مورد شماتت قرار دادند.

* برخی فکر کردند با وجود اتفاق اخیر در سیستم بانکی فرصت آن است که با احمدی‌نژاد تسویه حساب کنند ولی دولت هیچ نقشی در این اتفاق نداشت و خود سیستم بانکی این اتفاق را کشف کرد.
*۲۱ اردیبهشت ۹۱/ صحن جامع رضوی مشهد مقدس

* مساله‌ای که در بازار ارز و طلا مشاهده کردید حاصل یک توطئه‌ مشترک داخلی و خارجی بود.

* ما عناصر اطلاعاتی هوشمند فراوانی داریم، اما آن‌ها به عنوان مقدمه‌ توطئه، با طرح موضوعات دروغین و کاذب، ذهن و اندیشه عناصر اطلاعاتی ما را به حوزه‌های غیرواقعی معطوف کردند تا بتوانند توطئه خود را اجرا کنند. آن‌ها آمده و ضربه‌ای زدند و خیال کردند که از ملت و دولت انتقام گرفته‌اند.


ادامه مطلب

یکشنبه 24 اردیبهشت 1391

وبازهم خدا هست

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    

وبازهم خدا هست /وصدها بارو صدین مرتبه می نویسم وبازهم خدا هست /ودر اوج فقرو فلاکت وبازهم خدا هست/

الف- رستمی :وقتی به دل نوشته ی یکی از دوستان جویای کار رجوع کردم حیفم آمد گلمندی اورا از روسا وصاحبان مناسب اکتسابی بدون آنکه این عزیزان از مناسب انتصابی برخوردار باشند رادراین وبلاگ ننویسم .

زیرا ان را پیامی از دردل های جوانان تحصیلکرده دانشگاهی جویای کاریا اتمام ....می دانم که مسئله کاری انها صد متاسفانه با زدو بند های سیاسی نمایندگان انتخاباتی همراه بود وبدون آنکه از اخلاق سیاسی خبری باشد،و آن وقت باورم شد و یافتم جواب سوالی که از بچگی ذهنم را درگیر خود کرده بود که آیامی توان بایک کلام نان کسی را برید؟ اماسوال این است که این چنین اشخاص چگونه سر بر بالشت می گذارندومی خوابند ؟وچگونه با افتخار راه می روند ؟ویا حج می گذارند؟ به ولله حج یعنی گره از کار کسی گشودن و کار کسی را درست کردن نه بخاطر هیچ خط بر روی کسی کشیدن است .ویاشاید این عزیزان وابسته به جلوس به خیال خام خود این منسب هارا به ارث برده اند درحالی که خبری از ارث نیست و هرجه هست از برکت انقلاب و اسلام است ولا غیر،مگر شرایط لازم برای کار جوانان تحصیلات عالیه و شرایط عمومی استخدامی نیست ،پس چرا در این برهه زمانی وباآگاهی مردم فهیم این بزرگان قانون را دور می زنندوبه حکم قدرت کلاه بر سر مردمان صادق می گذارند.وسخت تر ازاین ،آن است که وقتی علت و چرایی بیکاری جوانان را جویا می شویم ومی بینیم که خود روسا این شرایط سخت را تجربه کردن وبا این وضع روحی و اقتصادی واین نامادری آشنا و هم درد بوده اندو این ناملایمتی ها زمانی رنگ از رو ی گل شقایق می برند که متاسفانه بانی این کوتاهی ها وعلت این بیکاری هاافرادی هست با مشاوران کوتاه فکر و اماازجنس مردم ولی نه برای مردم بلکه فقط برای گروه خاصی که گذر زمان ناپایداری بودن آنها را نشان میدهد وان وقت دیر است برای (توبه و طلب مغفرت )واین روسا باشماطت تام وباهمان لحجه های محلی و عامیانه جواب منفی کارا با افتخار به سینه ی جوانان می کوبند.وبا اینکه می دانند این رفتار خد اقل خلاف منشور عرفی بومی گرایی و....... می باشد چون در کوچه پس کوچه های زمان می شود آنهارا شناخت هر چند از بس تاریخ خواندیم وعبرت نگرفتیم خسته ایم/اما عزیزان به جلوس نشسته که هر موقع پای نیازتان به مردم باز می شود به آنها قول های بس واهی می دهید وعدالت را شعار خود می سازید بدانید !روزگار این عروس هزار چهره ثابت کرده است که نه این می ماند ونه آن ویا بهتر گویم گهی پشت به زین وگهی ..............

 

وبازهم خدا هست /وصدها بارو صدین مرتبه می نویسم وبازهم خدا هست /ودر اوج فقرو فلاکت وبازهم خدا هست/


هرچند در پایان دور نخست انتخابات مجلس، تلاش‌هایی از سوی گروه‌های گوناگون برای در دست گرفتن کرسی ریاست مجلس نهم با برپایی اردوهایی مانند اردوی شلمچه و برپایی میهمانی‌هایی که مهمترین آن به میهمانی «سبزی پلو»، معروف شد، صورت گرفت، اما با اعلام نتایج انتخابات دور دوم و به ویژه وضعیت نمایندگان تهران، وضعیت جدیدی از این تلاش‌ها کلید خورده است.

ضمن اشاره به موضوع فوق، این «وضعیت جدید» را از نگاه خود چنین روایت كرده است:در این میان، عمده تلاش‌های جبهه پایداری بر ریاست حدادعادل بر مجلس نهم متمرکز شده‌ است.

بنا بر این گزارش، حمید رسایی، عضو شاخص این جبهه، احتمال ایجاد اتفاق نظر بین جبهه پایداری و جمعیت رهپویان و ایثارگران برای تعیین رئیس مجلس نهم را قوی دانسته و گفته است: اگر رفتارهای خلاف شأن و قانون در مراودات بین كانون‌های موجود در مجلس با نمایندگان تازه وارد اتفاق نیفتد، تصور می‌كنم ریاست حدادعادل بر مجلس نهم، مورد اجماع نمایندگان این مجلس باشد.

از سویی بنا بر اطلاع خبرنگار تابناک، نیز مهمانی دیگری از سوی حداد عادل برپا می‌شود که در این راستا و برای این میهمانی، برخی از منتخبین مجلس نهم، گزینشی برگزیده شده‌اند تا هم دعوت حداد را رد نکنند و هم اطلاعات را به بیرون درز ندهند. این میهمانی در تالار سوره، واقع در خیابان سمیه تهران برگزار می‌شود.

این در حالی است که پیش از این نیز در هفدهم اردیبهشت، برخی رسانه‌ها خبر از یک گردهمایی کوچک در دفتر حدادعادل دادند که مرتبط با تعیین ریاست مجلس نهم ارزیابی شده ‌است. رسانه‌ها نیز نوشتند که در ادامه تلاش‌های غلامعلی حدادعادل برای تصدی صندلی ریاست مجلس نهم، وی شصت نفر از منتخبین مجلس نهم در دور نخست را هفته گذشته به دفتر خود دعوت کرده‌ است.

به گزارش رسانه‌ها، به ظاهر در این جلسه، تنها 25 نفر از نمایندگان دعوت حدادعادل را پذیرفته و به دفتر وی رفتند. در این نشست، سه نفر سخنرانی کردند که یکی از آنان شخص حدادعادل بوده ‌است.

همچنین پس از برگزاری این نشست از سوی حدادعادل به مدعوین به عنوان ناهار، سبزی پلو با ماهی داده شد.

در همین راستا و از سوی دیگر، رقبای حدادعادل هم بی کار ننشستند و بنابراین، برخی از نزدیکان دکتر علی لاریجانی ـ که هم اکنون ریاست مجلس هشتم را دست دارد ـ اقدام به برگزاری نشستی در محل مجلس قدیم کردند. در این جلسه که در رسانه‌ها به نشست نمایندگان غیر تهرانی معروف شد، بسیاری از برگزیدگان شهرستانی شرکت داشتند.

در این نشست که تأکید بر ریاست لاریجانی بر مجلس نهم شد، افرادی چون ابوترابی فرد، بزرگواری، جهانگیرزاده، باهنر و کاظم جلالی سخنرانی کردند. البته علی لاریجانی نیز در این نشست که گفته شد، توسط نزدیکان لاریجانی برگزار شده، حضور یافت و سخرانی کرد؛ البته شمار شرکت کنندگان در این نشست بیشتر بود و به 170 نفر رسید، در حالی که برخی سایت‌ها رقم آن را زیر صد نفر مخابره کردند.

به گزارش تابناک،به هر حال، اکنون که مجلس هشتم در حال بررسی لایحه بودجه 91 است، رقابت‌ها برای کسب کرسی مجلس نهم هم در جریان است و فکر برخی را مشغول کرده است.

امین کرمانشاه:وبلاگ امین کرمانشاه در همین زمینه یعنی ریاست مجلس نهم،اقدام به ایجاد نظرسنجی نموده  است.لذاازشما خوانندگان محترم تقاضادارد درفاصله چندروز مانده به انتخاب رییس قوه مقننه دراین نظرسنجی شرکت نمایید.باسپاس


یکشنبه 24 اردیبهشت 1391

اسلام آباد غرب ، قتل و جنایت و دو نکته

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    نوع مطلب :مقالات ،

 

خبرهای تایید نشده حاکی است از فروردین ماه امسال تاکنون حدود 15 فقره قتل در شهرستان اسلام آباد غرب اتفاق افتاده است ، صحت و سقم خبر با مراجع رسمی است اما شنیده های شفاهی و اطلاعات و آدرسی که مردم از قتل ها ارائه می دهند تا حدودی صحت خبر را تایید می کند .

این که بروز این مقدار قتل و جنایت تا چه مقدار موجب حساسیت مسئولان این شهر شده و چه اقدامی برای پیشگیری از بروز چنین جنایت هایی که امنیت روانی مردم را به هم می ریزد انجام داده اند، دقیقا مشخص نیست . متاسفانه صحنه های فجیع برخی از این قتل ها هم از طریق بلوتوث مثل نقل و نبات بین نوجوانان دست به دست می شود و کسی هم به عواقب اجتماعی و روانی این موضوع توجهی نمی کند .

جامعه شناسان می گویند ریشه خشونت ها و قتل ها ناشی از نابرابری های افسار گسیخته طبقاتی ، فقدان فرصت های برابر برای همه افراد ، بیکاری ، عوامل شخصیتی و ... است اگر چه این عوامل در جوامع بزرگ و کلانشهرها که شکاف های طبقاتی کاملا مشهود است تا حدودی مصداق دارد اما پذیرش آن در شهری همچون اسلام آباد که ساختار اجتماعی آن فاقد طبقات شکل گرفته اجتماعی است و نابرابری های آن نیز چندان مشهود نیست، تا حدودی دشوار به نظر می آید . ضمن این که بخش عمده ای از این جنایت ها مربوط به نوجوانان و افرادی است که به لحاظ قانونی نمی توان آنها را در ردیف متقاضیان اشتغال قرار داد تا بتوان بیکاری را نیز به عنوان یکی از عوامل این جنایت ها تلقی کرد . بنابراین باید ریشه برخی از این ناهنجاری ها را در عوامل دیگری جستجو نمود.

ریشه یابی دقیق این موضوع مستلزم انجام یک پژوهش میدانی است و رسالت ذاتی دولت ، نهادهای فرهنگی و رسانه ها ایجاب می کند تا با همکاری مراجع علمی و دانشگاهی این شهر نسبت به ریشه یابی این موضوع اهتمام ورزند اما پیرامون این جنایات ذکر دو نکته ، ضروری است :

اول: اقدامات فرهنگی و اجتماعی دستگاههای متولی شهرستان جوابگوی نیاز فرهنگی این جامعه نیست ، رشد جمعیت ، مهاجر پذیری از روستا به شهر ، خواسته ها و مطالبات نسل جدید نیازمند کارفرهنگی بیشتری است. کتابخانه ، مراکز تفریحی و ورزشی ، اماکن عمومی سالم ، مطبوعات و رسانه محلی و ... در این شهر یا نیست یا آنقدر کم و بی برنامه است که نمی تواند نیازهای جوانان شهر را پوشش دهد . این در حالی است که نفوذ و تاثیر امواج پالایش نشده ماهواره ها و ناهنجاری های ناشی از آن در زندگی مردم این شهرستان قابل انکار نیست ، حتی روستاهای این شهر نیز به راحتی دسترسی به ماهواره دارند.

دوم: به رغم وجود مشکلات ساختاری جامعه اسلام آباد که در دامن زدن به این خشونت ها کاملا موثر است ، نشر خشونت ها به صورت فیلم و تصویر ، نه تنها عامل محرکی برای بازتولید این جنایات است بلکه نوعی احساس عدم امنیت را نیز در شهروندان به وجود می آورد . انتشار فجایع این چنینی به وسیله بلوتوث در میان نوجوانان و جوانان ، زشتی عمل را در ذهن افراد عادی سازی می کند و برای افرادی که بالقوه آمادگی چنین جنایاتی را دارند به عنوان یک موج موافق عمل خواهد کرد .

باید گفت که نشر این موارد بدون آسیب شناسی آن توسط کارشناسان ، ترس و وحشت را در جامعه تسری داده و اعتماد عمومی را مخدوش می سازد.

نویسنده: استاد اردشیر محمدی


یکشنبه 24 اردیبهشت 1391

تصاویر؛ کلاس درس سیدحسن خمینی

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    

فرارو- صدمین جلسه درس خارج فقیه سید حسن خمینی یادگار امام (ره) برگزار شد.
 
به گزارش فرارو به نقل از جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، ظهر چهارشنبه در یکصدویکمین جلسه درس خارج اصول فقه خود در مدرسه دارالشفای قم سالروز موالید حضرت زهرا(س) و امام خمینی(س) و فرا رسیدن روز زن را گرامی داشت و در ضمن بیاناتی به تشریح مقام اهل بیت و حضرت فاطمه زهرا(س) پرداخت.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


یکشنبه 24 اردیبهشت 1391

احمدی‎نژاد می‌‎ترسد دست اطرافیانش رو شود

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    

ناگفته های جهرمی از فساد 3000 میلیاردی

مشخص است خواهر زاده مشایی و خاوری چقدر پول گرفته اندآفتاب: آن روزی که در ابتدای پاییز 90، سیدمحمد جهرمی استعفا داد، مدت زمان اندکی از خروج محمودرضا خاوری از کشور گذشته بود و حالا دو مدیرعامل دو بانک بزرگ کشور سرنوشتی متفاوت یافته‎اند. از خاوری در کانادا کسی اطلاعی ندارد اما جهرمی را لااقل تا امروز می‎توان در دفتر کارش یافت آنچه می خوانید گزیده ای از گفتگوی مفصل هفته نامه پنجره با وی است.

* برای رخ دادن چنین تخلفی کار مهندسی لازم است. با یک کارمند نمی‎شود چنین کاری را انجام داد

*
به ما در فروردین سال 90 به‎طور کتبی اعلام کردند که شما ال سی ارزی و ریالی ندارید. این نشان می‎دهد که در بانک ملی یک تبانی در سیستم وجود داشته است. من در این فاصله با آقای خاوری صحبت کردم و ایشان اصرار داشت که بیاییم و موضوع را با هم حل کنیم.

*
آقای رییس‎جمهوری هم که با عصبانیت مطالبی را بیان می‎کند بیشتر ناشی از این است که نگران رو شدن دست بعضی از اطرافیانش در این فساد است


*
وقت گرفته بودم تا بروم پیش آقای احمدی‎نژاد و به ایشان بگویم افراد زیر مجموعه‎ات فساد اقتصادی دارند ولی مسئولان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی به‎گونه‎ای ذهنیت برای آقای احمدی‎نژاد به‎وجود آورده بودند که اصلا آمادگی پذیرش حرف‎‎های من را هم نداشت و به همین خاطر هم وقت برای شنیدن حرف‎‎های من نگذاشت.من هر روز پیگیری می‎کردم و در برخی جلسات آقای احمدی‎نژاد را دیدم و به ایشان گفتم نیم ساعت به من وقت بدهید که دیدم می‎ترسد از زبان من موضوع تخلف را بشنود

*در حال حاضر خوشبختانه قوه قضاییه به خوبی رسیدگی كرده و مدارک کامل‎تری پیدا کرده است. از سوی دیگر اعترافات خوبی هم به دست آمده و مشخص شده که آقای خاوری چه میزان پول گرفته است یا این‎که خواهر‎زاده آقای مشایی چه مقدار دریافت کرده است. در کیفر‎خواست نامش آورده شده است. همچنین برخی از معاونان، مدیران کل و کارشناسان برخی از وزارتخانه‎ها هم هستند. دو مدیر عامل بانک دولتی در این داستان رشوه گرفته‎اند.

*
آقای بهمنی گفت: « استعفا بدهید.» من هم به ایشان گفتم: « من استعفا نمی‎دهم چراکه اولا مقصر شناخته می‎شوم و ثانیا دارم موضوع را پیگیری می‎کنم و در بانک ملی و بانک مرکزی، به سر و نخ‎‎هایی رسیده‎ام. همچنین پیرامون موضوع فساد بانکی در دولت، مجموعه دولت و اطرافیان آقای احمدی‎نژاد اطلاعاتی کسب کردم که در اختیار قوه قضاییه گذاشتم و پیگیر آن هم هستم. اگر می‎خواهید من را عزل کنید.»


ادامه مطلب

یکشنبه 24 اردیبهشت 1391

مظاهر خودنمایی آثار مخربی بر اخلاق و جامعه دارد

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    نوع مطلب :اخباركشور ،

مقام معظم رهبری به تلاش دشمن برای استفاده از نقاط ضعف اشاره کردند و افزودند:‌ انسان در معرض آسیب قرار دارد و همه باید مراقب...


به گزارش سرویس فرهنگی - اجتماعی شبکه خبری آتی نیوز، در سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بانوی حیا و پاکدامنی،‌حسینیه امام خمینی، سیراب از فضائل و مناقب کوثر نبوی شد.

در این مراسم معنوی، تعدادی از مداحان اهل بیت علیهم السلام سروده هایی در بیان شأن و عظمت دخت گرامی پیامبر اکرم، و نیز ذریّه ایشان حضرت امام خمینی (ره) قرائت کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار با تبریک روز تاریخی و فراموش نشدنی ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و گرامیداشت تقارن این روز با تولد امام خمینی (ره)، ابعاد مختلف زندگی حضرت فاطمه زهرا را الگوی جامعی از فضائل معرفی و خاطرنشان کردند:‌ نام گذاری امروز به نام روز زن، درسهای جاودانه ای برای همه خصوصاً بانوان و زنان کشور اسلامی ما دارد تا با آراستن خود به زیور تقوا، عفاف، دانش، شجاعت، ایستادگی، تربیت صحیح فرزند، و اهمیت دادن به خانواده، در راه و مسیر حضرت زهرا (س) حرکت کنند.ادامه مطلب

شنبه 23 اردیبهشت 1391

مادر روزت مبارک/دالگه روژت بمارک

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    

امام صادق(ع):هر کس فاطمه (س) را آنگونه که باید بشناسد، لیله قدر را درک کرده است .

                                

الف -رستمی:ولادت با سعادت ام ابیها حضرت فاطمه زهرا (س) را به همه ی مادران ملت اسلام بخصوص مادران شهیدان صدر اسلام وهشت سال دفاع مقدس  تبریک می گوید /

 

                   ( امام خمینی(ره) :از دامن زن مرد به معراج می رسد)


شنبه 23 اردیبهشت 1391

مسئول انتصاب مرتضوی منتظر استیضاح در مجلس نهم باشد

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    نوع مطلب :اخباركشور ،

واکنش نمایندگان مجلس به بر زمین ماندن«قول شرف مرتضوی»

به اطلاع می رسانیم که چون دیوان عدالت اداری در حال رسیدگی به شکایت نمایندگان در همین زمینه است و امید زیادی به لغو این حکم غیر قانونی توسط آن نهاد حقوقی وجود دارد و نیز چون اکثریت امضا کنندگان استیضاح به لطف خدا و به رای مردم در مجلس نهم خدمتگزار مردم شریف ایران و کارگران شریف خواهند بود در صورت لزوم استیضاح در مجلس بعدی قابل پیگیری خواهد بود.

 

بالاخره کاسه صبر استیضاح کنندگان وزیر کار که در واکنش به  نصب مرتضوی اقدام به استیضاح وزیر کار کرده بودند سر آمد و آنان  در اطلاعیه ای خطاب به مردم ایران اعلام کردند با توجه به پیگیری حکم غیر قانونی مرتضوی در دیوان عدالت اداری منتظر رسیدگی به این حکم خواهند بود و در صورت به سرانجام نرسیدن این پرونده استیضاح را در مجلس نهم به جریان خواهند انداخت.

  متن اطلاعیه برخی از نمایندگان استیضاح کننده عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این شرح است:

ملت بزرگ ایران ، کارگران شریف؛

درباره استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که به علت صدور حکم سعید مرتضوی به مدیرعاملی صندوق تامین اجتماعی صورت گرفته بود به اطلاع می رسانیم که چون دیوان عدالت اداری در حال رسیدگی به شکایت نمایندگان در همین زمینه است و امید زیادی به لغو این حکم غیر قانونی توسط آن نهاد حقوقی وجود دارد و نیز چون اکثریت امضا کنندگان استیضاح به لطف خدا و به رای مردم در مجلس نهم خدمتگزار مردم شریف ایران و کارگران شریف خواهند بود در صورت لزوم استیضاح در مجلس بعدی قابل پیگیری خواهد بود.

والسلام

احمد توکلی، علی مطهری، محمد دهقان، الیاس نادران، مسعود پزشکیان، حسین نجابت


 
منبع:شرق
الف-رستمی: کشور عزیزیمان ایران علاوه  بر اینکه چهار فصل سال را دارد. از طیف مردمانی باپیشینه تاریخی و قبایل و طوایف مختلف که با آئین های خاص خود زندگی می کنند رادارا می باشدو  علم جامعه شناسی و روانشناسی هر جامعه ایجاب می کند که برای مردمی نشان دادن و حس همبستگی وایراد و انتقال محبت ومهربانی باپوشیدن لباس خاص آنها ویا گفتن کلمات محلی ونشستن بر سر سفرها باغذاهای محلی .....این  پیام های  اجتماعی را انتقال دهند که ریس جمهور کشور عزیزمان ایران نماد این تمثیل است ودر بیشتر سفرهای استانی با این استراتژیک خاص اجتماعی همبستگی وپیام خود را به مردم می رسانندوشاید بظاهر استفاده از کلمات کوچه بازاری خوب نباشد اماهمین روش بیان ،این ریس جمهور را از دیگر ریس جمهور های اسبق ایرات متمایز ساخته است و آقای احمدی نژادبا این ادبیات خاص به اهداف خود جامه ی عمل پوشانده است بطوری که در طرح سوال از ایشان با اینچنین ادبیاتی خود ودولت را ازپیچ وگیر های مجلس نجات داد./


رئیس جمهور در ادامه سخنانش به گرانی ها و فشارهای اقتصادی اخیر به مردم اشاره کرد و با بیان اینکه طرح تحول اقتصادی (قانون هدفمند شدن یارانه ها) به خوبی انجام شد گفت: عده ای از همان ابتدا نمی خواستند این طرح به خوبی اجرایی شود. بنابراین تمام تلاش خود را انجام دادند تا شیرینی اجرای هدفمند شدن یارانه ها به کام مردم خوش نیاید.
به گزارش مشرق، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان صبح امروز در چهارمین سفر استانی هیئت دولت به خراسان رضوی در جمع مردم مشهد گفت: اولین جلسه دولت نهم و دهم برای تبرک و بهره جستن از عنایت امام رئوف در آستانه آن امام بزرگوار برگزار شد.

وی خراسان مشهد را مرکز ایران واندیشه علوی دانست و افزود: به فضل الهی از خراسان اندیشه مهدوی به همه عالم منتشر خواهد شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه سفرهای استانی را مرهون شهید عزیز رجایی هستیم خاطرنشان کرد: این شهید عزیز رجایی بود که سفرهای استانی را پایه گذاری کرد و در دوره کوتاه مدیریت خود دولت را به استانها آورد و پس از آن شهید این سنت مغفول ماند اما در دولت های نهم و دهم به تاسی از آرمانهای انقلاب امام رضا، امیرالمومنین و رهبری دولت بار دیگر این سنت را احیا کرد.

مخالفت برخی اعضای سابق کابینه با سفرهای استانی

تمرکز دولت در پایتخت منجر به تصمیمات غلط می شود

طبقه ای هستند که در صورت خودنمایی باید فاتحه ملت را خواند

مدیری که نوکری نکند غاصب است

اصلاح پول ملی آغاز خواهد شد

بنزین 2هزار تومانی دروغ است/میخواهند طرح یارانه ها به خوبی اجرا نشود

کسانی که مسؤولیت اجرایی ندارند مدام تصمیمات غلط می گیرند

برای مشروح این خبر ادامه مطلب را لینک کنید


ادامه مطلب

چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391

تعهدات حقوق بشری دولت ها

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    

ات   حقیقت آن است که امروزه حقوق بشر به یک گفتمان نظری غالب تبدیل شده است، اما واقعیت آن است که این   حقوق توسط کشورهای مردم سالار و غیرمردم سالار در حال نقض سیستماتیک است. کشورهای توسعه یافته و مردم سالار گرچه در حیات ملی خود کم و بیش به این حقوق وفادارند، اما همین کشورها در عرصه روابط بین المللی و در راستای منافع ملی خود استانداردهای چندگانه و رفتارهای غیرصادقانه ای دارند. بی تردید، حوادث امروز و دیروز جامعه جهانی شاهد مثال این ادعا است. اگر کسی در ادعاهای اخلاقی و بشردوستانه اش صادق باشد، نمی تواند رفتارهای ضد حقوق بشری و دموکراسی-ستیز برخی از دولت های مدعی حقوق بشر را در عرصه روابط بین الملل توجیه کند. این نکته بویژه در عرصه های اندیشه ورزی باید جدی گرفته شود تا از ایجاد تناقض های غیرقابل توجیه پرهیز شود.

 • یکی از پرسش های همیشگی پیرامون حقوق اساسی و حق ها و آزادی های بشری ضمانت اجرای آنها بوده است. آیا اساسا حق های تضمین نشده را می توان به معنای حقوقی کلمه حق دانست؟ واقعیت آن است که تحمیل حقوق بشر به حاکمیت های ملی در گذشته بسیار دشوار بوده و در حال حاضر هم کار آسانی نیست. بسیارند حقوقدان هایی که هنوز حقوق بشر را از منظر سلسله مراتب هنجارهای داخلی تحلیل می کنند و از این منظر ضمانت اجرای این حقوق را به کرم نظام حقوقی داخلی حواله می دهند.

  اما پرسش اصلی این است که آیا انسان قرن بیست و یکمی سودای بازگشت به یک نظام حقوقی جهانی یا جهان شمول را ندارد؟ آیا سازوکارهای داخلی و بین المللی فعلی زمینه تضمین شایسته تری را برای حق های بشری فراهم نیاورده است؟ مداخلات بشردوستانه جامعه جهانی در برخی از کشورها (ازجمله لیبی) و عدم مداخله در دیگر کشورها مانند بحرین و یمن را چگونه باید تفسیر کرد؟ آیا تفسیر واحدی قابل ارائه است؟ به هر صورت، پرسش این است که مناسبات نظم حقوقیِ داخلی و نظم حقوقی بین المللی در زمینه تضمین حق های بشری بویژه حقوق بنیادین چگونه است؟ آیا می توان تضمین یا عدم تضمین حق های بشری را یکسره به اراده های قراردادی و کنوانسیونل بازیگران مستقل حقوق بین الملل حواله داد؟ اگر دولتی از وارد ساختن تعهدات حقوق بشری به نظام حقوقی-ملی خود پرهیز کند، چه باید کرد؟ آیا حقوق بشر امری فراقراردادی است و تضمین آن در زمره قواعد آمره قرار گرفته است؟

  این پرسش را می توان جزئی تر کرد: آیا امروزه نظام های داخلی و نظام بین المللی حقوق بشر، همه حق ها را به یک میزان تحت حمایت و ضمانت خود قرار می دهد؟ آیا حق های سیاسی-مدنی (آزادی های فردی)، حق های اجتماعی- اقتصادی (آزادی های نسل دومی، حقوق-مداخله) و حقوق نسل سومی (حق بر توسعه، محیط زیست، صلح و...) ضمانت اجراهای یکسانی دارند؟ آیا می توان با توجه به ماهیت متفاوت هرکدام از حق ها ضمانت اجراهای آنها را نیز متفاوت در نظر گرفت؟

  در نظام حقوقی فرانسه، اعتبار تعهدات بین المللی فروقانون اساسی است (فراقانون عادی و فروقانون اساسی). ماده 55 قانون اساسی 1958 مقرر داشته است "معاهدات بین المللی که به درستی تصویب شده باشد، به شرط رفتار متقابل در اجرای آنها، از اعتباری بالاتر از قانون برخوردارند". این پرسش هم مطرح شده است که آیا دادرس اساسی (شورای قانون اساسی) باید به تضمین برتری این معاهدات بپردازد. اگر قانون عادی یکی از معاهدات بین المللی را نقض کرد، چه بایدکرد؟

  شورای قانون اساسی از نظارت بر تطبیق قوانین عادی با کنوانسیون ها خودداری کرده است. با این استدلال که چنین نظارتی مستلزم ارزیابی رفتار متقابل طرف های امضا کننده است و شورای قانون اساسی صلاحیت این ارزیابی را ندارد. اما دیوان عالی فرانسه (در رای ژک وبر) و شورای دولتی(رای نیکولو) به تضمین برتری تعهدات بین المللی بر قوانین عادی داخلی پرداخته اند. بنابراین، نظارت بر کنوانسیونالیته (تطبیق قوانین عادی با معاهدات بین المللی) در حال حاضر بر عهده این دو مرجع است، یعنی این دو مرجع، در عمل می توانند کنوانسیون های بین المللی را بر قانون داخلی ترجیح دهند. نظارت محاکم عمومی و محاکم اداری یک نظارت عینی، توزیعی و پرونده-محور است و عدم اجرای قانون را فقط در دعوای مطروحه مجاز می کند. در این حالت قانون به صورت کلی نسخ نمی شود.

  در نظام حقوقی ایران مطابق با ماده 9 قانون مدنی «مقررات عهودی که بر طبق قانون اساسی بین دولت ایران و سایر دول منعقد شده باشد در حکم قانون است.» به نظر می رسد، این ماده برتری مطلق را به قانون داخلی می دهد. یعنی در حقیقت تضمین تقنینی، سیاسی و قضایی مناسبی برای تعهدات بین المللی فراهم نمی سازد. مراجع تقنینی، سیاسی و قضایی به راحتی می توانند با استناد به حاکمیت ملی از اجرای تعهدات سابق بین المللی ایران خودداری کنند. آیا این دسته از سازوکارها، به ایجاد تزلزل در امنیت حقوقی منتهی نمی شود؟

 • منبع:دست نوشته دکتر علی اکبر گرجی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی


چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391

مطهری:‌دیگرسؤال‌از‌رئیس‌جمهور‌شوخی‌نیست

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    نوع مطلب :بانمایندگان ،

اعتدال: نماینده مردم تهران گفت: از این به بعد رئیس جمهور موضوع را جدی‌تر می‌گیرد و جلسه سؤال از رئیس جمهور به شوخی برگزار نمی‌شود.علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در خصوص ایرادات شورای نگهبان به طرح نحوه سؤال از رئیس جمهور اظهار داشت: حذف تبصره 2 به کلیات این طرح آسیب نزد.

وی افزود: این تبصره در مجموع یک اثر روانی داشت و به هر حال یک سوم نمایندگان باید موضوع استیضاح را امضا کنند.

مطهری با بیان اینکه لازم بود که بحث‌ سؤال از رئیس جمهور جدی‌تر شود ادامه داد: موضوع مهم ارجاع قانع نشدن نمایندگان به قوه قضائیه بود که محقق شد.

نماینده تهران گفت: افزایش وقت سؤال کنندگان موضوع مهم دیگری بود که آنهم انجام شد که از این به بعد رئیس جمهور موضوع را جدی‌تر می‌گیرد و جلسه سؤال از رئیس جمهور به شوخی برگزار نمی‌شود.


چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391

آشتی کنان مبارک ؟

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    نوع مطلب :اخباركشور ،

در شرایطی که جلوس محمود احمدی نژاد بر صندلی خود در مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از سالها غیبت یکی از خبر های جالب توجه شنبه های اخیر است، عکس جالبی از آخرین جلسه مجمع از ظهر دیروز تا کنون در سایت های خبری، صفحه به صفحه منتشر می شود و با نقد و نظر بینندگان حاشیه می خورد.
مهر: در شرایطی که جلوس محمود احمدی نژاد بر صندلی خود در مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از سالها غیبت یکی از خبر های جالب توجه شنبه های اخیر است، عکس جالبی از آخرین جلسه مجمع از ظهر دیروز تا کنون در سایت های خبری، صفحه به صفحه منتشر می شود و با نقد و نظر بینندگان حاشیه می خورد.

این عکس که بیانگر موافقت همزمان سران قوا و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یک مصوبه است، صحنه ای از تصویب ماده ای از سیاست‌های کلی اجتماعی نظام در جلسه روز گذشته مجمع را با لبخند جالبی از رئیس جمهور و دیگر سران نشان می دهد.

مصوبات دیروز مربوط نهادینه‌سازی فرهنگ اجتماعی اسلام در جامعه از جمله وجدان کاری و انضباط اجتماعی، فرهنگ کار و تولید، اخوت اسلامی، صله‌رحم، عفاف و حجاب همچنین ارتقاء کیفیت نیروی انسانی متعهد ، ایجاد مناسبات اسلامی در تولید، توزیع و بازارهای اقتصادی و حفظ و ارتقاء امنیت فردی و اجتماعی بود.


چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391

بیکاران جویای کار، امسال حقوق می‌گیرند

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    نوع مطلب :اخباركشور ،

درصورت تصویب نهایی مصوبه کمیسیون تلفیق، امسال بیکاران جویای کار می‌توانند از حقوقی معادل حداقل ۱۱۷ هزار تومان در ماه برخوردار شوند.
همشهری آنلاین: عضو کمیسیون تلفیق بودجه با اعلام این خبر به همشهری گفت: براساس مصوبه تلفیق در سال‌جاری ۲هزار میلیارد تومان به بیمه بیکاری اختصاص داده شده است. به گفته موسی‌الرضا ثروتی، براساس این تصمیم بیکاران مجرد ماهانه ۱۱۷هزارتومان و بیکاران متاهل۱۹۵ هزار تومان حقوق می‌گیرند. وی همچنین خاطرنشان کرد:

بیکارانی هم که پیش از این شاغل بوده و اکنون بیکار شده‌اند می‌توانند از حقوقی معادل ۵۵درصد میانگین حقوق ۳ماه آخر اشتغالشان برخوردار شوند. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه البته این را هم گفت که این اعتبار به‌منظور اجرای فاز اول قانون بیمه بیکاری بوده و ممکن است تمام شاغلان را تحت پوشش قرار ندهد.

وی تصریح کرد: آیین‌نامه شناسایی بیکاران هم‌اکنون توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نهایی شده و آماده اجراست. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی هم در این باره به خبرنگار ما گفت: قانون بیمه بیکاری سال گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بر این اساس مقرر شد تا به بیکارانی که آماده اشتغال هستند ولی شغلی ندارند حقوقی تحت عنوان بیمه بیکاری پرداخت شود. به گفته محمدرضا باهنر منابع این قانون باید از محل اعتبارات قانون هدفمندسازی یارانه‌ها پرداخت شود که امسال در حال اجرایی شدن است.


چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391

طرح دوفوریتی علی مطهری در بن بست شورای نگهبان

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    نوع مطلب :اخباركشور ،

 
شروع کش و قوس های این اصلاحیه جنجالیه اما از تصویب و بالافصه رد آن بعد از گذشت یک شب آغاز شد.این طرح دو فوریتی اول تصویب شد اما هنوز یک شب از تصویب آن نگذشته ، کلیات ان در جلسه روز بعد مجلس رد شد تا معلوم نشود دلیل تغییر رای یک شبه چه بوده است. بعد از آن اما با اعتراض نمایندگان طراح به نحوه رای گیری و درخواست ...

شفاف: سوال، سوال و باز هم سوال. انگار شکسته شدن تابوی چندین ساله و ماجرای سوال از رئیس جمهور نمی خواهد رسانه ها را ترک کند و همچنان خبر آفرین می شود.
هنوز چهارشنبه سوال از محمود احمدی نژاد و پاسخ های طنز گونه وی از یادها نرفته بود که علی مطهری از پیگیری کننده گان اصلی طرح سوال، دست به کار شد تا قانون مربوط به سوال از رئیس جمهور را اصلاح کند و مانع بی احترامی رئیس جمهورهای آینده به مجلس شودتا رئیس جمهور های آینده با خیال راحت راهی محکمه سوال نشوند.
بر اساس این طرح، اگر نصف به علاوه یك یا اكثریت نمایندگان از پاسخ‌های رییس‌جمهور قانع نشوند، سوال به قوه‌قضاییه ارجاع می‌شود و اگر تعداد سوالات ارسال شده به قوه‌قضاییه به شش مورد برسد، زمینه استیضاح رییس‌جمهور مهیا می‌شود. در واقع نمایندگان امضا‌كننده این طرح در نظر داشتند با محكم‌كاری‌های قانونی مانع از این شوند تا رییس‌جمهور در جلسه سوال به هر شكل كه می‌خواهد با مجلس سخن بگوید.

شروع کش و قوس های این اصلاحیه جنجالیه اما از تصویب و بالافصه رد آن بعد از گذشت یک شب آغاز شد.این طرح دو فوریتی اول تصویب شد اما هنوز یک شب از تصویب آن نگذشته ، کلیات ان در جلسه روز بعد مجلس رد شد تا معلوم نشود دلیل تغییر رای یک شبه چه بوده است.

بعد از آن اما با اعتراض نمایندگان طراح به نحوه رای گیری و درخواست 50 تن از نمایندگان برای رای گیری مجدد، این طرح دوباره به رای گذاشته شد و تصویب شد تا برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شود.

حالا اما در تازه‌ترین اتفاق، شورای نگهبان طرح اصلاح آیین‌نامه مجلس برای انجام سوال از رییس‌جمهوری را مغایر قانون اساسی اعلام كرده است تا ماجرای سوال از رئیس جمهور همچنان ادامه دار شود.

شورای نگهبان اصلاح ماده‌های 196 و 197 آیین‌نامه مجلس برای طرح سوال از رییس‌جمهوری را مغایر با اصل 88 و بند دوم اصل 89 قانون اساسی دانسته است. سخنگوی شورای نگهبان گفت: طرح دوفوریتی اصلاح مواد 196 و 197 آیین‌نامه داخلی مجلس كه مربوط به نحوه سوال از رییس‌جمهور است با ایراد شورای نگهبان مواجه شد.

عباسعلی كدخدایی در رابطه با نظر شورای نگهبان درخصوص طرح دوفوریتی اصلاح مواد 196 و 197 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: بر اساس نظر اعضای شورای نگهبان تبصره دو ماده 197 آیین‌نامه داخلی مغایر با اصل 88 قانون اساسی و بند 2 اصل 89 قانون اساسی شناخته شد.

بر اساس تبصره یك اصلاحیه ماده 196، تعداد سوالات نباید از پنج سوال بیشتر شود و بر اساس تبصره دو، پس از ارسال سوال یا سوالات برای رییس‌جمهور، امكان كاهش یا افزایش امضاها وجود ندارد. بر اساس اصلاحیه ماده 197 این آیین‌نامه، مدت طرح سوال یا سوالات از طرف نماینده منتخب سوال‌كنندگان حداكثر 30 دقیقه و مدت پاسخ رییس‌جمهور حداكثر یك ساعت است كه طرفین می‌توانند وقت خود را به دو بخش تقسیم كنند.

در این صورت همه سوالات و پاسخ‌ها در بخش اول وقت هر یك از دو طرفین بیان می‌شود و در بخش دوم ابهامات سوال‌كنندگان و پاسخ‌های رییس‌جمهور مطرح می‌شود. بر اساس تبصره یك این ماده، پس از این مرحله، درباره پاسخ رییس‌جمهور به هر یك از سوالات از نظر قانع‌كننده بودن یا نبودن به صورت جداگانه رای‌گیری می‌شود؛ چنانچه نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رییس‌جمهور به سوالی قانع نشده باشند و جواب رییس‌جمهور ناقض قانون یا استنكاف از اجرای قانون باشد، آن سوال به قوه قضاییه ارسال می‌شود.

بر اساس تبصره دو این ماده هم در صورتی كه تعداد سوالات ارسال شده به قوه قضاییه درباره یك رییس‌جمهور به عدد شش برسد، طرح استیضاح رییس‌جمهور با رعایت مفاد اصل 89 قانون اساسی و مواد آیین‌نامه داخلی در دستور كار مجلس قرار می‌گیرد.

به این ترتیب ، اصلاحیه سوال از رئیس جمهور با مخافلف شورای نگهبان مواجه شده است و به مجلس برگشت می خورد.در این میان اگر مجلسی ها قانع نشوند، مجمع تشخیص وارد کار و زار خواهد شد و باید منتظر ماند و دید در نهایت تکلیف طرح دوفوریتی علی مطهری بعد از این همه جنجال چه خواهد شد.


 
محمود احمدی نژاد و علی لاریجانی این روزها بیش از پیش از هم انتقاد می کنند.هر چند کش مکش میان مجلس و دولت موضوع جدیدی برای رسانه هاو افکار عمومی نیست اما پیش از این رئیس مجلس سعی می کرد به طور مستقیم از دولت انتقاد و وارد مناقشه ...
شفاف: محمود احمدی نژاد و علی لاریجانی این روزها بیش از پیش از هم انتقاد می کنند.هر چند کش مکش میان مجلس و دولت موضوع جدیدی برای رسانه هاو افکار عمومی نیست اما پیش از این رئیس مجلس سعی می کرد به طور مستقیم از دولت انتقاد نکند و وارد مناقشه بین قوه مجریه و قوه مقننه نشود.

حالا اما بی قانونی ها و موازی کاری های دولت به جایی رسیده است که علی لاریجانی نیز لب به انتقاد مستقیم گشوده و حتی دست به قلم شده و در گلایه از عملکرد دولت در اجرای فاز دوم هدفمندی، به مقام معظم رهبری نامه می نویسد.

اما در حالی که هنوز درگیریهای بهارستان هشتم با دولتی ها بر سر اجرایی شدن یا نشدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها ادامه دارد، محمود احمدی نژاد بخش نامه ای را به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد تا موضوع تازه ای برای اختلاف با قوه مقننه ایجاد کند.

رئیس دولت دهم، در بخشنامه‌ای به کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور، مکاتبات مجلس با دستگاه‌های اجرایی در خصوص لغو برخی مصوبات مربوط به دولت و مراجع و مقامات دولتی را خلاف نص صریح قانون اساسی دانست تا عملا اصل 138 قانون اساسی و قانون را زیر سوال ببرد و علی لاریجانی را وادار به واکنش مستقیم کند.

نکته جالب اینجا است که این بخشنامه در حالی ابلاغ شد که محمود احمدی نژاد روز گذشته در همایشی با حضور سران سه قوا، اعلام کرده بود، مجلس و قوه قضاییه را دوست دارد و مشکلی با آنها ندارد!

در هر حال این بخشنامه علی لاریجانی را به واکنش وا داشت تا درگیریهای دولت- مجلس به رئیس دولت-رئیس مجلس تعمیم داده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به بخشنامه اخیر رئیس جمهور مبنی بر بی اثر بودن نظر مجلس شورای اسلامی در لغو مصوبات غیر قانونی دولت گفت: بخشنامه دولت فاقد وجاهت قانونی است و چنانچه دستگاهها بر اجرای مصوبه ملغی اثر شده اصرار داشته باشند متخلف محسوب می شوند.

علی لاریجانی در خصوص بخشنامه اخیر ریاست جمهوری گفت: طبق اصول 85 و 138 قانون اساسی تصویب نامه ها و آیین نامه ها و مصوبات کمیسیون های مذکور در اصل 138 و کلیه بخشنامه هایی که دولت مجاز به ابلاغ آنهاست نباید با متن و روح قوانین تعارض داشته باشد.وی تاکید کرد: مرجع تشخیص تعارض مصوبه های دولت با روح قوانین رئیس مجلس شورای اسلامی است .

لاریجانی اضافه کرد: طبق قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی رئیس مجلس موارد تخلف از قانون را اعلام می نماید و پس از پایان مدت مذکور مصوبه مورد ایراد ملغی اثر می شود.

نماینده مردم قم ادامه داد: این قانون کاملا روشن است و جای ابهام در آن نیست.

لاریجانی تصریح کرد: چنانچه دستگاهی پس از اعلام نظر رئیس مجلس در مورد این گونه مصوبات اصرار بر اجرای مصوبه خلاف قانون نماید متخلف محسوب می شود و دیوان محاسبات و سایر دستگاههای نظارتی موظف به پیگیری هستند.

وی افزود: باید توجه داشت مبنای قضاوت در مخالفت یا موافقت قانون مصوب مجلس با قانون اساسی طبق اصول قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است و ضمنا طبق اصل 98 قانون اساسی تفسیر قانون اساسی بر عهده این شورا است.

به این ترتیب، در روزهای پایانی حیات مجلس هشتم، درگیری های دولت و مجلس بالا گرفته است.از ماجرای هدفمندی یارانه ها گرفته تا انتصاب های مشکوک متهمین به پست های دولتی و ماجرای بودجه سال 91.

به نظر می رسد دولت از ایجاد تنش با مجلس لذت می برد و این اقدامات به صورت هدفمند صورت می گیرد چرا که در غیر این صورت دلیل رکورد شکنی دولت در بی قانونی مشخص نیست.

حالا رئیس مجلس نیز لب به انتقاد از دولت گشوده است و باید منتظر ماند و دید درباره این بخشنامه اخیر محمود احمدی نژاد، دولت کوتاه می آید یا مجلس و آیا شورای نگهبان نیز وارد این کار زار خواهد شد یا خیر؟
 
منبع :شفاف


تعداد کل صفحات: 4 1 2 3 4