تبلیغات
امین کرمانشاه - مجلس و قوه قضائیه حریف دولت نمی شوند!
شنبه 6 آبان 1391

مجلس و قوه قضائیه حریف دولت نمی شوند!

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    

عباس عبدی: «احمدی نژاد حاضر نیست به راحتی کنار برود و امکان هم ندارد به همین راحتی کنار برود؛ چون فکر می کند بعد از کناره گیری نابود می شود.»

امیرمحبیان:«احمدی‌نژاد بازی بزرگ و ادامه‌داری را آغاز كرده است؛ بر این باورم او در پی مدیریت افكار عمومی از طریق خبرسازی و سوژه‌آفرینی است؛ روشی كه در آن تخصص غریزی دارد. فكر می‌كنم بازی احمدی‌نژاد اگر در گام‌های اولیه خود موفق شود و تحت كنترل قرار نگیرد قرار است افراد شناخته‌شده زیادی را به مرور در بر بگیرد.»

امین کرمانشاه:پس از نگارش نامه دوم محمود احمدی نژاد به صادق آملی لاریجانی درباره بازدید از زندان اوین برخی تحلیل گران این رفتار احمدی نژاد تلاشی برای باقی ماندن در قدرت دانستند.بایددید آیااین درخواست رئیس جمهوردرباره بازدید اززندان اوین به دنبال حمایت ایشان از ((خط قرمزش،یعنی کابینه ))است؟یا به قول کارشناسان هیاهوی جدید تبلیغاتی است

پس از نگارش نامه دوم محمود احمدی نژاد به صادق آملی لاریجانی درباره بازدید از زندان اوین برخی تحلیل گران این رفتار احمدی نژاد تلاشی برای باقی ماندن در قدرت دانستند. امیر محبیان در گفت و گو با روزنامه اعتماد با اشاره به نامه احمدی نژاد به رییس قوه قضائیه در باره بازدید از زندان اوین گفت: «احمدی‌نژاد بازی بزرگ و ادامه‌داری را آغاز كرده است؛ بر این باورم او در پی مدیریت افكار عمومی از طریق خبرسازی و سوژه‌آفرینی است؛ روشی كه در آن تخصص غریزی دارد. فكر می‌كنم بازی احمدی‌نژاد اگر در گام‌های اولیه خود موفق شود و تحت كنترل قرار نگیرد قرار است افراد شناخته‌شده زیادی را به مرور در بر بگیرد.»
 
این تحلیل گر مسائل سیاسی ادامه داد: «احمدی‌نژاد با این اقدام كوشیده است در صحنه شطرنج ایران، رییس قوه قضاییه و برادر یكی از رقبای سرسخت خود را كیش دهد. با این حركت احمدی‌نژاد خواسته است یك بازی دو سر برد برای خود و دو سر باخت برای رییس قوه قضاییه را سامان دهد، زیرا اگر به او اجازه دهند كه از اوین دیدار كند؛ چون اكثر زندانیان معمولا حق به جانب بوده و خود را بی‌گناه تلقی می‌كنند لذا در دیدار از بی‌گناهی خود یاد خواهند كرد و رییس‌جمهور همین نظرات را اگر به صحنه عمومی بكشاند ولو اساسا منطق حقوقی نداشته باشد ضربه‌یی به قوه قضاییه تلقی خواهد شد ضمن آنكه رییس‌جمهور به این وسیله حق نظارت و برتری خود را بر قوه قضاییه تثبیت كرده است.»
 
وی افزود: «ولی اگر به او اجازه دیدار از زندان داده نشود كه ظاهرا ممانعت‌های قانونی صریحی در این راستا وجود دارد در این حالت نیز این ذهنیت، البته نادرست، در اذهان به وجود خواهد آمد كه در زندان‌ها چه می‌گذرد كه حتی به رییس‌جمهور اجازه نمی‌دهند به آنجا سركشی كند! لذا از لحاظ بازیگردانی سیاسی، كیش سختی به قوه قضاییه داده می‌شود كه البته واقعا آن را ضربه به اعتماد مردم در این شرایط می‌دانم. هر چند معتقدم شفافیت در كار قوه قضاییه لازم است.»

محبیان خاطرنشان کرد: «ملاقات با جوانفكر در این طراحی‌ها اصلا محلی از اعراب ندارد و به گمانم بازی بزرگی طراحی شده كه جوانفكر یا كسان دیگر نمی‌توانند انگیزه مهمی برای آن به شمار روند.»

مجلس و قوه قضائیه حریف دولت نمی شوند!

ار طرف دیگر عباس عبدی تحلیل گر مسائل سیاسی در گفتگو با فرارو گفت: «در فضای اقتصادی کنونی و بحران ارزی که وجود دارد، طرح اینگونه مباحث به خوبی می تواند ذهن مردم را از آن مسائل دور کند.»

وی ادامه داد: «اینکه رئیس قوه قضائیه در پاسخ به نامه اول احمدی نژاد نامه ای خیلی محرمانه نوشتند، به این دلیل است که مایل نیستند این مسئله رسانه ای شود.»

وی افزود: «به نظر من نامه آقای احمدی نژاد منطقا هیچ اشکالی نداشت؛ الا اینکه به صورت اولا، ثانیا ... پاسخ داده  بودند.»

عبدی درباره تشدید تنش میان قوای سه گانه گفت: «تنش میان قوا همیشه بوده و کسی حوصله نداشته که آن را رو کند؛ اما اکنون این تنش را علنی می کنند.»

وی ادامه داد: «به طور معمول باید گفت دست دو قوه مقننه و قضائیه در برابر قوه مجریه کوتاه است. یعنی در برخوردهایی که دولت با این دو قوه می کند؛ هم مجلس و هم قوه قضائیه بازنده هستند. علت آن هم این است که این دو قوه نمی توانند قاعده بازی را به درستی انجام دهند.»

وی خاطرنشان کرد: «اینها یک قاعده بازی بسیار سنتی دارند و در این مسئله بسیار سنتی و نخبه گرایانه عمل می کنند و حریف قاعده بازی دولت نمی شوند. تنها کسانی حریف دولت می شوند که با قاعده بازی خود دولت با آن برخورد کنند که این مسئله نیز در جنم آنها نیست.»

عبدی در پاسخ به این سوال که آیا احمدی نژاد برنامه ای برای مدیریت افکار عمومی از طریق ادامه نامه نگاری ها حتی به دیگر سران نظام دارد؟، گفت: «ایشان عملا در حال رفتن به این مسیر است.»

وی با بیان اینکه احمدی نژاد طرف های مقابل خود را در شرایطی قرار داده که نمی دانند با وی چه کنند، خاطرنشان کرد: «لذا شاید اگر همان سال گذشته تصمیم خود را می گرفتند به نفع آنها بود؛ ولی آن موقع این کار را نکردند و گمان بردند شاید در دو سال آینده می توانند وی را مدیریت کنند.»

وی ادامه داد: «ولی وی هر چه جلوتر می رود بحران های بیشتری ایجاد می کند. این مسئله هم دلیل دارد. دلیل آن این است که آقای احمدی نژاد حاضر نیست به راحتی کنار برود و امکان هم ندارد به همین راحتی کنار برود؛ چون فکر می کند بعد از کناره گیری نابود می شود. بنابراین این شکاف یک شکاف بسیار عمیقی است.»

عبدی با بیان اینکه ملاقات احمدی نژاد از جوانفکر در اوین مسئله مهمی نیست که بتواند علت این رفتار احمدی نژاد باشد، گفت: «آقای احمدی نژاد در مجموع به این فکر می کند که به هر شکل ممکن  وضعیت اقتصادی کنونی و بحران ارزی را از خود رد کند و به هر ترتیب در قدرت باقی بماند.»

 وی در پایان خاطرنشان کرد: «من مطمئنم اگر در این قضیه به احمدی نژاد هجوم بیاورند، وی به مسئله تحریم ها خواهد پرداخت.»


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.