تبلیغات
امین کرمانشاه - نگاهی به تحولات اردن در گفت وگوی شفقنا با فلاحت پیشه

پیشنهاد پادشاه اردن به اسلام گراها کافی نیست

موفقیت اسلام گراها در منطقه بر سرنوشت اردن تاثیر می گذارد

http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1387/06/18/100948581659.jpg
همزمان با برخاستن موج اعتراضات علیه حکومت های پادشاهی در منطقه خاورمیانه، اردن از جمله کشورهایی بود که شاهد سلسله اعتراضات و تظاهرات های معترضان بود. اکنون پس از آرامش نسبی موج تظاهرات در اردن، پادشاه این کشور از گروه های اسلام گرا درخواست کرده در انتخابات پارلمانی اردن در آینده ای نزدیک حضور پیدا کنند و در انتخابات پارلمانی شرکت کنند. این درخواست آن هم از سوی پادشاه اردن برای حضور اسلام گراها در انتخابات پارلمانی می تواند از یک سو نوید بخش بازشدن فضای سیاسی در این کشور باشد و از سوی دیگر می تواند بیانگر نوعی ژست دموکراسی خواهی از سوی پادشاه اردن باشد.

دکتر حشمت الله فلاحت پیشه، کارشناس مسایل بین الملل، عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران و رییس انجمن دوستی ایران و اردن در تحلیل و ارزیابی درخواست پادشاه اردن و آینده سیاسی اسلام گراها در این کشور به خبرنگار شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) گفت: در اردن آنچه به عنوان خلا مطرح می شود، ضعف ساختاری در نظام سیاسی اردن است و تا زمانی که این محدودیت ساختاری وجود دارد، دعوت پادشاه اردن از اسلام گراها برای حضور در انتخابات پارلمانی، به نوعی تلاش برای توجیه نظام غیردموکراتیک حاکم بر اردن است.

*
حاکمیت در تلاش است با تعارف کردن چند کرسی مجلس به اسلام گراها به نظام سیاسی خود مشروعیت ببخشد.

*: تحولات دموکراسی خواهانه در منطقه یک واقعیت است که همه کشور ها با درجه تاثیر پذیری متفاوت از آن متاثر می شوند.

* در اردن، مجلس و پارلمان مستقل وجود ندارد و مجلس چیزی شبیه یک مجلس مشورتی است.

* اسلام گرایی در منطقه عربی، شکل گیری انقلاب در مصر و به تبع آن روی کار آمدن مرسی و پیروزی اخوان المسلمین در مصر تاثیر مهم و مثبتی در احزاب و گرو های سیاسی اسلام گرا در منطقه خواهد داشت.

* حکومت هایی مانند اردن و سوریه باید به سمت اصلاحات ساختاری حرکت کنند در غیر این صورت باید شاهد انقلاب در کشور خود باشند.

او افزود: حاکمیت در تلاش است با تعارف کردن چند کرسی مجلس به اسلام گراها به نظام سیاسی خود مشروعیت ببخشد. البته باید توجه داشت که  این پیشنهاد پادشاه اردن بی تاثیر از تحولات کلی منطقه و خیزش های مردمی علیه حکومت ها  در منطقه خاورمیانه نیست زیرا اردن نیز از جمله کشورهایی است که بعد از تونس و قبل از مصر شاهد اعتراضات و تظاهرات های گسترده علیه نظام سیاسی حاکم با هدف احقاق حقوق سیاسی بود.

نماینده سابق مجلس ایران با اشاره به حضور گروه های مختلف در این تظاهرات ادامه داد: در این تظاهرات گروه های متخلفی حضور داشتند علاوه بر جمعیت اخوان المسلمین اردن، احزاب سکولار و غیر دینی نیز حضور داشتند و علی رغم اختلافات فکری و اندیشه ای که با یکدیگر داشتند، با تمرکز و اتفاق نظر بر غیر دموکراتیک بودن حاکمیت سیاسی در اردن، در تظاهرات حضور داشتند و خواستار تغییر نظام سیاسی از پادشاهی به جمهوری بودند که درنهایت نظام سیاسی اردن با استفاده از سرکوب و برخورد نظامی با تظاهرکنندگان این مطالبه سیاسی را سرکوب کرد.

او در ادامه با اشاره به تاثیر تحولات منطقه بر اردن و سایر کشور ها گفت: تحولات دموکراسی خواهانه در منطقه یک واقعیت است که همه کشور ها با درجه تاثیر پذیری متفاوت از آن متاثر می شوند. اردن هم کشوری است که سعی می کند پیش از آنکه به صورت انفعالی تحت تاثیر این موج دموکراسی خواهانه قرار بگیرد، به صورت فعال با گشودن درهای سیاست به روی گروه های مختلف  کمتر مورد آسیب و تهدید قرار بگیرد.

عضو سابق مجلس شورای اسلامی ایران با اشاره به دعوت پادشاه اردن از گروه های اسلامی برای شرکت در انتخابات گفت: به نظر می رسد پیشنهاد پادشاه اردن کافی نیست. هر چند ممکن است سیاستمداران حرفه یی در اردن که تا به حال در آرزوی ورود به مجلس بوده اند با این پیشنهاد راضی و قانع شوند اما واقعیت این است که اردن نیازمند تغییر و اصلاحات ساختاری جدی است. این اصلاحات باید به گونه ای باشد که مردم به صورت فعال در انتخابات حضور داشته باشند و بتوانند به صورت آزادانه کاندیدای خود را انتخاب کنند.

او اظهار کرد: ساختار قانون اساسی این کشور غیردموکراتیک است و نظام سیاسی اردن یک نظام پادشاهی بسته است. در حال حاضر در اردن، مجلس و پارلمان مستقل وجود ندارد و مجلس چیزی شبیه یک مجلس مشورتی است. در نظام پادشاهی عملا همه ساختار ها اعم از نخست وزیری و مجلس یک نهاد تشریفاتی و اجرایی و در بهترین حالت یک نهاد مشورتی است لذا باید اصلاحات ساختاری صورت گیرد تا مردم بتواند در انتخاب رییس جمهور و نمایندگان مجلس نقش فعال داشته باشند.

فلاحت پیشه اظهار کرد: در حال حاضر اگر گروه های اسلام گرا در انتخابات به طور کامل و فعال حضور پیدا کنند و همه مردم هم در انتخابات شرکت کنند در بهترین حالت می توانند 40 درصد کرسی های مجلس را در اختیار داشته باشند زیرا 60 درصد اعضای پارلمان مستقیما از سوی پادشاه اردن منصوب می شوند.

او با اشاره به موفقیت احزاب اسلام گرا در منطقه، فعالیت این احزاب را در آینده احزاب اسلامی اردن تاثیر گذار دانست و گفت: اسلام گرایی در منطقه عربی، شکل گیری انقلاب در مصر و به تبع آن روی کار آمدن مرسی و پیروزی اخوان المسلمین در مصر تاثیر مهم و مثبتی در احزاب و گرو های سیاسی اسلام گرا در منطقه خواهد داشت. حکومت هایی مانند اردن و سوریه باید به سمت اصلاحات ساختاری حرکت کنند در غیر این صورت باید شاهد انقلاب در کشور خود باشند.

فلاحت پیشه اظهار کرد: اخوان المسلمین در مصر در حال حاضر نقش فعالی را برای صدور انقلاب از مصر به سایر کشور های عربی ایفا می کند. وجود الازهر با حضور روشنفکران دینی و اسلامی که بخشی از این روشنفکران، اردنی هم هستند می تواند در آینده گروه های اسلام گرا در اردن اثرگذار باشد. الازهری که دیگر امروز آموزه های اسلامی که در آن تدریس می شود، اسلام انفعالی نیست و به سمت آموزه های اسلام فعال در حوزه سیاست در حال حرکت است.

او بیان کرد: از سوی دیگر 60 درصد مردم اردن، فلسطینی الاصل هستند و طبیعی است که این عده آرمان فلسطین را با خود همیشه همراه خواهند داشت لذا این عوامل بر تحولات اسلامگرا ها در اردن تاثیر می گذارند و جریان های اسلام گرا در اردن نیز از این عوامل تاثیر می پذیرند.

او در پایان با اشاره به وجوه انقلاب های سیاسی منطقه گفت: اگر به تحولات بهار اسلامی و بهار عربی در منطقه نگاهی داشته باشیم، خواهیم دید که این اعتراضات دو وجهه را دنبال می کنند؛ در وجهه داخلی و درونی مطالبات ضد استبدادی و دموکراسی خواهانه را پیگری می کنند و در وجهه خارجی و بیرونی مطالبات ضد استعماری و استقلال طلبی را دنبال می کنند و نوک پیکان روحیه استقلال طلبی و ضد استعماری در تظاهرات معترضان به سوی رژیم اسراییل است.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.