تبلیغات
امین کرمانشاه - شوك دولتی به نمایندگان مجلس هشتم در دقیقه 90
پنجشنبه 4 خرداد 1391

شوك دولتی به نمایندگان مجلس هشتم در دقیقه 90

   نوشته شده توسط: امین كرمانشاه    

مجلس هشتم در حالی به پایان عمر خود رسید كه در طی چهار سال گذشته در روابط اش با دولتمردان فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته بود، در آخرین جلسه اش هم ابتدا با شوك عدم ابلاغ بودجه از سوی رئیس جمهور مواجه شد و سپس احمدی نژاد هنگام ابلاغ قانون بودجه، آنرا به دلیل تغییرات گسترده توسط مجلس، قانونی استحاله شده و "طرح نمایندگان" خواند.
به گزارش خبرنگار سیاسی مشرق- آخرین جلسه علنی مجلس هشتم روز چهارشنبه با بیش از 200 نماینده برگزار شد و بكار خود پس از چهار سال فعالیت پایان داد،‌ در این جلسه روسای كمیسیون های مختلف مجلس گزارشی از اقدامات خود طی این مدت دادند. مجلس نهم در حالی روز هفتم خردادماه آغاز می شود كه نزدیك به دویست تن از نمایندگان مجلس هشتم، در آخرین جلسه از پارلمان خداحافظی كردند و منتخبین جدید جایگزین آنها خواهند شد.

تقویت بعد نظارتی مجلس

علی لاریجانی روز سه شنبه در آخرین نشست خبری رئیس پارلمان با خبرنگاران در توضیح نقاط قوت مجلس هشتم، با بیان این‌كه مجلس هشتم از ابتدای كار خود استراتژی را برای خود تعریف كرده بود، گفت: این موضوع نشان می‌دهد اگر هر نهادی برای خود استراتژی داشته باشد، برآیند كار خوب خواهد بود.

لاریجانی با بیان این‌كه 679 طرح و لایحه به مجلس هشتم داده شد و از این تعداد 35 طرح متعلق به مجلس بود، اظهار كرد: در همین زمینه 10 تا 15 طرح در دستور كار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار داشت.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: در مجلس هشتم سیاست این بود كه بیشتر به مهم‌ترین مسائلی كه مردم با آن درگیر هستند توجه شود و ثقل 325 طرح مجلس مربوط به مسائل اقتصادی بوده است و فكر می‌كنم كه هم‌چنان نیز ادامه یابد.

او از اصلاح آیین نامه ، تقویت بعد نظارتی مجلس، تنقیح قوانین به عنوان نقاط قوت مجلس هشتم یاد کرد و گفت که هشتم هم‌چنین نسبت به مسائل بین‌المللی حساس بوده و همواره آنها را رصد می‌كرد، درباره حوادث داخلی هم مجلس سعی می کرد این حوادث را با نگاه طبیبانه حل کند.

شوكی دولتی به مجلس

خبر اقدام احمدی نژاد رئیس جمهور در فرستادن قانون بودجه 91 به هیات حل اختلاف قوا به جای ابلاغ به دستگاههای اجرایی علاوه بر اینکه هیاهویی در بین خبرنگاران ایجاد کرد گویا هیئت رئیسه مجلس را هم در مراسم شاد اختتامیه دوره هشتم شوکه کرد. مشورت باهنر و ابوترابی با لاریجانی همزمان با انتشار این خبر حاکی از این بود که این خبر به هئیت رئیسه مجلس هم رسیده است.

اما ابوترابی فرد وقتی در جمع خبرنگاران قرار گرفت از چنین ماجرایی ابراز بی اطلاعی کرد. این موضوع از مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 91 هم پرسیده شد و او نیز همین پاسخ را داد.این اقدام رئیس جمهور در حالی انجام شد که باهنرمعاونت نظارت مجلس در جلسه امروز گزارشی از تاخیر 1924 روزه دولت در ابلاغ 272 قانون ارائه کرد. مهلت رئیس جمهور برای ابلاغ قانون بودجه 91 فردا به پایان می رسد. اما رییس جمهور همزمان با آخرین روز مجلس هشتم در ابلاغیه بودجه 91 خطاب به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبری خود، قانون بودجه سال 91 کل کشور را به دلیل آنچه تغییرات گسترده صورت گرفته توسط مجلس اعلام کرد، قانونی استحاله شده و "طرح نمایندگان" خواند.

مرور عملكرد نمایندگان مجلس هشتم

شاید مرور عملكرد نمایندگان مجلس هشتم در بررسی برخی از طرح های مهم این مجلس خالی از لطف نباشد، مجلسی كه فراز و نشیب های زیادی را در طی عمر چهار ساله خود پشت سر گذاشت.

15 تحقیق و تفحص نیمه كاره

علی لاریجانی رئیس مجلس در حالی در نشست خبری خود بر بحث تقویت بعد نظارتی مجلس تاكید كرد كه هیچ اشاره ای به نیمه تمام ماندن 15 طرح تحقیق و تفحص در مجلس هشتم نداشت زیرا یكی از ابزارهایی كه نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای نظارت بر دستگاهها در اختیار دارند تحقیقو تفحص است كه از این جهت نمایندگان این مجلس عملكرد ضعیفی از خود بجا گذاشته اند و با وجود اینكه طبق آئین نامه مجلس زمان بررسی طرح تحقیق و تفحص شش ماه است و یك دوره نیز امكان تمدید وجود دارد برخی از این 15 طرح نمیه كاره تحقیق و تفحص عمری بیش دو سال دارند.

كارت زردهای مجلس هشتم به دولت

طبق آییننامه داخلی مجلس شورای اسلامی، استفاده از ظرفیتهای ماده 233 یكی از مواردی است كه دست نمایندگان را برای برخورد قانونی با قوه مجریه باز گذاشته است. بر اساس این ماده «هرگاه حداقل 10‌نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیونها، عدم رعایت شؤونات و نقض یا استنکاف از اجراء قانون یا اجراء ناقص قانون توسط رئیس جمهور و یا وزیر و یا مسؤولین دستگاههای زیرمجموعه آنان را اعلام نمایند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌گردد.

کمیسیون حداکثر ظرف مدت ده‌روز موضوع را رسیدگی و در صورت وارد بودن با اظهارنظر صریح، گزارش خود را از طریق هیأت‌رئیسه به مجلس ارائه می‌دهد». در مجلس هشتم مسعود میرکاظمی وزیر سابق نفت، حمیدرضا بهبهانی وزیر سابق راه و ترابری، صادق محصولی وزیر سابق رفاه و تامین اجتماعی، مهدی غضنفری در کسوت وزیر بازرگانی، منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه، محمد علی حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید نامجو وزیر نیرو و سیدشمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی همه وزرایی هستند كه در دولت از مجلس كارت زرد ردیافت كرده اند.

غیبت نمایندگان در مجلس هشتم

غیبت نمایندگان مجلس در جلسات علنی مسئله ای است که هرازچندگاهی در طی چهار سال گذشته سوژه رسانه ها شده و نقدها و تحلیل های فراوانی در رابطه با آن را به همراه داشته است تا جایی كه در دیدار اعضای فراكسیون روحانیون مجلس با رهبر معظم انقلاب نیز ایشان نسبت به غیبت نمایندگان و صندلی خالی آنان در مجلس انتقاد كردند و گفتند مجلس باید با دقت مسائل را بررسی كند.

اما در طول چهار سال گذشته همواره این مشی ادامه یافت و با بی اعتنایی به مسئولیتی كه در قبال وكلای خود دارند برخی از نمایندگان كم كاری كردند، به شكلی كه در آخرین جلسه علنی مجلس نیز شاهد 84 كرسی خالی مجلس بودیم.

عملكرد ضعیف در تصویب طرح نظارت

طرح نظارت مجلس بر نمایندگان كه در مجلس هفتم ناكام مانده یک روز پس از دیدار خردادماه سال 89 نمایندگان مجلس با رهبرمعظم انقلاب دوباره کلید خورد.

نمایندگان مجلس در فرصت یكساله نتوانستند پاسخگوی مطالبات رهبری باشند از این رو حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار امسال خود با نمایندگان با تاكید مجدد ‌بر لزوم تصویب طرح نظارت، خودنظارتی را از مصادیق تقوای جمعی برشمردند و افزودند: البته در گوشه و كنار كسانی گفتند كه این طرح با آزادی نمایندگان مخالف است اما واقعیت این نیست و فلسفه این طرح نظارت بر كژرفتاری احتمالی برخی نمایندگان است تا این نهاد قانونی و اساسی كه امام بر جایگاه رفیع آن تأكید داشتند به علت رفتار برخی نمایندگان، بدنام نشود. ایشان از واژه "كاركی" برای عملكرد مجلس درباره طرح نظارت استفاده كردند كه به گفته رئیس كمیسیون ویژه طرح نظارت به معنی عملكرد ضعیف مجلس درباره این طرح است.

طرح سوال از رئیس جمهور

محمود احمدی نژاد كه در مجلس هفتم توانسته بود از زیر بار پاسخ به سوال نمایندگان در صحن علنی مجلس شانه خالی كند اما این بار پس از دوازده بار مطرح شدن سوال از رئیس جمهور، وی ناگزیر است در آخرین روزهای زمستان 90 در صحن علنی مجلس پاسخگوی نمایندگان باشد. این طرح سوال برای اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی بود كه رئیس جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به سوالات نمایندگان پاسخ داد، البته این طرح بعد از 11 تلاش نافرجام در دوازدهمین بار به ثمر نشست.
منبع:مشرق


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.